نکاتی که باید هنگام خرید ماشین دست دوم رعایت شود

هنگامی که برای خرید ماشین دسته دوم اقدام می کنید در وهله اول باید مدارک ماشین چک شود.

یک ماشین دارای مدارک زیر است:

1-کارت وسیله نقلیه:

اطلاعاتی شامل نام صاحب ماشین،پلاک و کد vin  وسیله نقلیه بر روی آن ذکر شده است.

2-برگ کمپانی سازنده:

بر روی این برگه اطلاعاتی مهمی شامل مدل ،تاریخ ساخت، شماره موتور و شاسی ذکر شده است.

نکته مهم:اگر در قسمت توضیحات برگه این سند نوشته شده باشد خودرو در رهن کمپانی هست ابتدا باید توسط مالک فک رهن شود در غیر این صورت تعویض پلاک و سند قطعی به نام شما امکان پذیر نیست.برگه کمپانی با برگه سبز فرق دارد(نکته مهم) و این شرایط برای این دو برگه فرق می کند.حتما قسمت بعدی مطالعه شود.

برای مثال در توضیحات این برگه نوشته شده خودرو در رهن شرکت سایپاست.برای مثال شما خودرویی که برگه کمپانی آن مربوط به تبریز است را در اصفهان خریده باشید و خودرو هیچ قسطی نداشته باشد باید 250 تومن هزینه کنید تا یک هفته بعد سند کمپانی جدید بدستان برسد.(تاریخ استعلام قیمت فک رهن مربوط به دیماه 98  برای دستگاه تیبا 2 می باشد)

فک رهن خودرو
فک رهن خودرو

3.برگ سبز خودرو:این برگه توسط نیروی انتظامی در هنگام زدن یا تعویض پلاک به مالک دستگاه داده می شود و شامل اطلاعاتی مثل شماره موتور و شاسی،شماره vin و…مانند برگه کمپانی می باشد.تنها تفاوت مهم با برگه کمپانی شماره پلاک خودرو و رنگ سبز آن می باشد.

سوال:برای مثال روی برگه سبز نوشته شده است خودرو در رهن شرکت سایپا است ولی روی برگه کمپانی چیزی نوشته نشده است آیا سند در رهن نمایندگی یا شرکت است و …؟

چون رو برگه کمپانی چیزی نوشته نشده است پس نود و نه درصد خودرو در رهن نمی باشد و در هنگام تعویض پلاک بر روی سند جدید می نویسند خودرو توسط شما فک رهن شده است.مرجع استعلام در این حالت پلیس راهور است.و جهت رفع نگرانی می توانید از باجه استعلام در این مورد قبل از معامله سوال فرمایید.همچنین اگر فروشنده وکالت نامه ای به شما جهت تعویض پلاک و سند زدن دهد روی آن می نویسند خودرو در رهن می باشد و شما باید فک رهن نمایید.این قسمت جای نگرانی ندارد و می توانید در صورت نیاز از باجه استعلام قبل از معامله سوال کنید.

4.سند قطعی دفتر خانه:در صورتی که خودرو برای بار دوم فروخته می شود سند قطعی دفترخانه هم باید همراه مدارک باشد.

5.سوئیچ زاپاس:چون خیلی مواقع پیش می آید سوئیچ زاپاس توسط فروشنده گم شده باشد حتما هزینه سوئیچ کم شود.برای مثال سوئیچ زاپاس خودرو تیبا به صورت معمولی 130 هزار تومان برای شما هزینه بر می دارد.این مورد حتما چک شود.

6.کارت سوخت:با توجه به اهمیت بنزین فروشنده ای که بگوید کارت سوخت ندارم، گم کرده ام و… احتمال زیاد دروغ می گوید با توجه به اینکه یک الی دو ماه طول می کشد تا کارت سوخت جدید صادر شود حتما این موضوع در نظر داشته باشید.

7-با توجه به جریمه جدید کشف حجاب در ماشین که توسط دوربین ها ضبط می شود قبل از پرداخت تمام پول به بنگاه یا شخص فروشنده این قضیه چک شود.چون در صورت وجود این مشکل ، فروشنده باید در مراکز نیروی انتظامی تعهد بدهد.

مرحله دوم بعد از نگاه کردن به اسناد خودرو باید شماره موتور و شاسی و پلاک را با اسناد منطبق بدهید برای مثال  در صورتی که موتور تعویض شده، شماره موتور جدید باید در کارت خودرو و سند قید شود در غیر این صورت تعویض پلاک و سند قطعی در دفترخانه انجام نمی شود.

مرحله بعدی مقدار کارکرد کیلومتر خودرو می باشد این رقم می تواند توسط شخص تغییر کند پس دقت لازم را در این مرحله به خرج دهید.مقدار 20000 کیلومتر برای هر سال عدد منطقی می باشد.یک دور با ماشین بزنید.چراغ های عقب و جلو را تست کنید.برف پاکن ها چک شود.درهای عقب و جلو چک کنید.کولر و بخاری،روغن موتور، آب رادیات و … چک کنید.

ضبط ماشین چک شود حتما یک کابل aux  و یک فلش همراه خود داشته باشید.

مرحله بعدی تشخیص رنگ خودرو می باشد در صورتی که همه چیز اوکی بود باید به مرکز تشخیص رنگ مراجعه کنید این مرحله پای خریدار است و معمولا 50 هزار تومن هزینه استعلام تشخیص رنگ می باشد.در صورتی که خلاف گفته فروشنده ثابت شود ماشین رنگ داشته است این هزینه به عهده وی می باشد.

اگر خودرو در بنگاه معامله می شود:

1- شخص فروشنده ساکن همان شهر باشد که در سریعترین زمان ممکن به شما وکالت نامه فروش دهد.

2-حتما از دستگاه پوز بنگاه کارت بکشید از دادن پول بصورت نقدی خودداری کنید.

3-در مبایعه نامه بنگاه مقدار مبلغ ذکر شود.

4-حتما از بنگاه دار امضا و رسید دریافت نمایید.

5-حتما شرایط فسخ ذکر شود.

6-سوئیچ زاپاس فراموش نشود.

7-وکالت نامه فروش بر عهد فروشنده است.قطعی کردن سند به نام خودتان بر عهده شماست.

8-مالیات و عوارض بر عهده فروشنده است و باید تمام سالها در دفاتر پیشخوان  پرداخت کند.ممکن است برای مثال مبلغ سال 98 پرداخت کند ولی باقی سالها پرداخت نشود این مورد را دقت کنید.

9-قبل از دادن تمام مبلغ خودرو جریمه ها توسط فروشنده در پلیس 10+ صفر شود و برگه را به شما تحویل دهد.

10-مدارک را به صورت کامل تحویل بگیرید.مثلا کارت ماشین نداشته باشد نمی توانید تعویض پلاک کنید باید چند بار در روزنامه آگهی شود و… پس دنبال دردسر نباشد.

11-نکته خیلی مهم در مبایعه نامه حتما ذکر شود برای مثال 4 روز بعد روز دوشنبه تاریخ 10 دی 98 مدارک به خریدار همراه با وکالت نامه فروش تحویل داده می شود.

12-حداکثر زمانی که فروشنده می تواند به شما وکالت دهد تا تعویض پلاک کنید 3 ماه است.پس حتما ذکر کنید فرصت کافی در وکالت نامه جهت تعویض پلاک داده شود.در سریعترین زمان تعویض پلاک و سند قطعی در دفترخانه انجام شود چون اگر خدای نکرده فروشنده فوت کند وکالت نامه باطل است.

اگر در آگهی سایتی خودرویی را پسند کردید:

1-مدارک با دقت بررسی شود

2-اگر خودرو به صورت وکالت نامه ای قرار است به شما فروخته شود صحت وکالتنامه چک شود.حتما به دفترخانه مراجعه کنید.

نکته مهم:با کوچکترین اشتباه باید دو برابر مقدار هزینه خودرو خرج کنید شاید آن خودرو برای شما زنده شود.پس دقت لازم را به خرج دهید حتی اگر خودرو مورد نظر بسیار ارزان باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *