میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ روشی است که برای از بین بردن چین و چروک صورت و دور چشم ،جای اسکار و زخم بخیه،ترک های پوستی ناشی از بارداری و لاغری و حتی درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.مهم ترین مزیت میکرونیدلینگ جوانسازی و ترمیم پوست است.

میکرونیدلینگ یک روش غیرتهاجمی و معمولا با درد بسیار مختصر همراه می باشد.در این روش از یک ابزار قلم شکل که در سر آن تعدادی سوزن بسیار نازک تعبیه شده و با حرکت رفت و برگشتی سوزن ها و جابه جا کردن آن،حفره های ریز و میکرونی بر روی پوست ایجاد می شود،تا سرم های مخصوص که بر روی پوست مالیده می شوند  بتوانند جذب قشای داخلی پوست شده تا نتایج بهتری را جهت ترمیم و بازسازی پوست ایجاد کند.

عمق نفوذ این سوزن ها قابل تغییر بوده و از 0/25 تا 2/5 میلیمتر قابل تنظیم می باشد.سوراخهای که ایجاد شدند بسیار ریز می باشند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.پزشک با استفاده از این دستگاه در نواحی خاص و با توجه به عیب های پوست حفرهای بسیار ریزی ایجاد می کند که با نفوذ سوزن ها به لایه درم , و تحریک مکانیکال پوست یک جراحت مختصر  و محدود در پوست ایجاد کرده و بدن نسبت به آن واکنش داده و شروع به بازسازی و ترمیم آن می کند و طی این فرآیند کلاژن و الاستین که دو پروتئین اصلی و قوام دهنده پوست هستند تولید می شود.

سوزن میکرونیدلینگ
سوزن میکرونیدلینگ

مراحل انجام میکرونیدلینگ

 ابتدا پزشک 20 الی 30 دقیقه قبل از شروع میکرونیدلینگ،بر روی صورت بیمار   کرم های بیحس کننده می مالد در مرحله بعد با گاز استریل صورت بیمار پاک شده و پوست به موارد از قبیل سرم هایی از قبیل اسیدهیالورونیک،روشن کننده پوست و ویتامین سی و کوکتل مزوتراپی برای نفوذ به لایه درم استفاده می کنند.

سپس با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ و سوزنهای تعبیه شده در آن  حفره ها یا زخم های بسیار ریزی بر روی پوست ایجاد می شود.سیستم بدن به این زخم های کوچک مانند زخم های بزرگ رفتار می کند و پوست را تحریک به بازسازی و ساخت کلاژن و الاستین در ناحیه درم می کند.

با توجه به استفاده از کرم های بی حس کننده بر روی نقاط مختلف پوست دردی حس نخواهد شد.

بعد از اینکه میکرونیدلینگ انجام شد بین 24 الی 72 ساعت طول می کشد تا خطوط  قرمز رنگ(بسیار ریز) ایجاد شده بر روی پوست توسط دستگاه، محو شوند و پوست شروع به بازسازی و تولید کلاژن نماید،رفته رفته پوست شروع به بهبود می نماید و نتایج قابل مشاهده می باشد.

مراقبت های قبل از میکرونیدلینگ

در روز انجام میکرونیدلینگ نباید از  هیچگونه مواد آرایشی استفاده کنید در صورتی داشتن هرگونه عارضه پوستی مانند تب خال و… به پزشک خود اطلاع دهید.

ناحیه مورد نظر را با الکل و بتادین  ضدعفونی کنید تا میکروب های پوستی از بین بروند.

در صورتی که قرص یا داروی خاصی مثل راکوتان مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

1-تا 48 ساعت از استحمام پرهیز کنید.

2-از دستکاری پوست خود خودداری نمایید و اجازه دهید کبودی یا سرخی پوست به مرور رفع شود.

3-به مدت 48 ساعت از وسایل آرایشی استفاده نکنید.

4-از استعمال کرم های لایه بردار ، صابونهای قلیایی و ماسک های لایه بردار  به مدت یک هفته قبل و بعد از میکرونیدلینگ  پرهیز نمایید.

5-تا 72 ساعت در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.

6-تا 72 ساعت از انجام هرگونه فعالیت ورزشی که منجر به تعریق پوستی می شود خودداری کنید.

7-با مشورت پزشک 72 ساعت قبل از انجام میکرونیدلینگ از خوردن داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن یا ادویل و… خودداری نمایید چون مانع اتهاب در  پوست می شوند و در فرآیند درمان خلل ایجاد می کنند.

8-با مشورت پزشک 6 ماه قبل از میکرونیدلینگ از مصرف داروی راکوتان اجتناب کنید.

9-در محلهایی که زگیل،تبخال و سایر عارضه های پوستی وجود داشته باشد امکان میکرونیدلینگ نمی باشد.

چه کسانی نمی توانند میکرونیدلینگ انجام دهند؟

1-دیابت کنترل نشده

2-بیماریهای پوستی مانند کلوئید یا کندی در ترمیم زخم و کهیر

3-مشکلات گردش خون

4-مبتلا به عفونت های پوستی و ویروس تبخال

5-دارای جوش های فعال

6-افراد باردار یا در دوران شیردهی

7-سرطان پوست و هموفیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *