فعالیت‌های کنونی 5G در صنعت

از سال 2012، تعدادی از طرح‌های ابتکاری به تعریف و توسعه‌ی 5G اختصاص یافته‌اند و همچنین تعداد قابل‌توجهی از بیانیه‌ها از طرف اشخاص علاقمند نظیر دولت‌ها و فروشندگان زیرساخت در این زمینه ارائه شده است. دولت‌های اروپایی با عقب افتادن از آسیای شرقی و آمریکای شمالی از نظر پیشرفت‌های فناورانه‌ی تلفن همراه به دلیل اجرا و اتخاذ نسبتاً کُند شبکه‌های 4G، اکنون به طور خاص مشتاق پیش‌ گرفتن در منحنی مربوط به فضای 5G هستند و چندین اعلامیه از جانب Neelie Kroes، نایب رئیس کمسیون اروپا (EC) برحسب سند دستور کار دیجیتال، برای موضوع مرتبط با کنگره‌ی جهانی موبایل در سال 2013 ارائه شده است. دولت‌های ژاپن، کره جنوبی و چین نیز به طور خاص در به حرکت در آوردن دستور کار 5G فعال بوده‌اند.

در همین حال، فروشندگانی نظیر اریکسون، هوآووی، NSN و سامسونگ همگی در سال 2013، فعالیت خود در زمینه تحقیق و توسعه مرتبط با 5G را آغاز نموده و در این سال اپراتورهای تلفن همراه نیز صدور اطلاعیه‌هایی در رابطه با آزمایش‌های 5G انجام شده در آزمایشگاه خاص خود را آغاز کرده‌اند. خلاصه‌ای از گروه‌های کلیدی، نقاط عطف و اهداف در ادامه ذکر شده است.

 

 

گامشمار رویدادهای کلیدی در تحولات 5G
گامشمار رویدادهای کلیدی در تحولات 5G

بخش ارتباط رادیویی ITU (ITU-R)

ITU-R یک نقش کلیدی در مدیریت جهانی طیف فرکانس رادیویی و مدارهای ماهواره‌ای برعهده داشته و همچنین به عنوان نهاد تعریف کننده معیارهایی برای نسل‌های قبلی این فنآوری مطرح ‌می‌شود– فنآوری‌ها خانواده‌ی IMT-2000 مستقیماً با 3G همبستگی دارد، در حالی‌که هدف، وقوع فنآوری‌های پیشرفته IMT به عنوان 4G بود. با این حال، برای 4G رابطه‌ی بین تعاریف ITU-R IMT و تعریف ویژه‌ی ‘G’ نقض شده است. IMT پیشرفته تنها دو فنآوری را شناسایی می‌کند که معیارهای وضع توسط ITU-R برای 4G – LTE-A و WiMAX2 را برآورده می‌سازند. اپراتورها و فروشندگان تجهیزات با بازاریابی LTE، WiMAX و حتی HSPA+ به عنوان ‘4G’ موجب مبهم شدن این تعریف شده‌اند. LTE و WiMAX در واقع در گروه فنآوری IMT-2000 قرار دارند، و بنابراین، اگر ارتباط بین گروه‌های ITU-R IMT و “نسل‌ها” حفظ شود، LTE و WiMAX سومین نسل خواهند بود، نه چهارمین نسل.

در اوایل سال 2012، ITU-R برنامه‌ای را برای توسعه‌ی IMT-2020 آغاز نمود (ارتباطات راه دور موبایل بین‌المللی 2020)، تا صحنه برای فعالیت‌های تحقیقاتی 5G که از آن موقع در سراسر جهان ظهور پیدا کرده‌اند، آماده گردد. در سال 2015، این سازمان قصد دارد تا “نگاه” خود در مورد جامعه‌ی 5G متصل پهن‌باند تلفن همراه نهایی سازد. این نما از افق متصور شده برای آینده‌ی فنآوری تلفن همراه در تنظیم دستور کار برای کنفرانس جهانی ارتباط رادیویی (WRC) در سال 2015 یک امر کلیدی به شمار خواهد رفت، که در آن بحث‌هایی مربوط به طیف اضافی در پشتیبانی از رشد آینده‌ی صنعت مطرح خواهند شد.

اتحادیه NGMN

اتحادیه‌ی NGMN (نسل آینده شبکه‌های تلفن همراه) انجمنی است که از 24 اپراتور تلفن همراه و شرکت‌های مختلف اکوسیستم صنعت تلفن همراه از جمله فروشندگان شبکه و گوشی و مؤسسات تحقیقاتی تشکیل شده است. NGMN کار بر روی شناسایی الزامات مربوط به استانداردهای 5G را در سه ماهه‌ی چهارم سال 2013 آغاز نمود و قصد دارد تا یک گزارش رس‌می‌در مورد الزامات دقیق از ابتدا به انتها مرتبط با 5G را در کنفرانس صنعت خود در ماه مارس سال 2015 ارائه دهد. این گزارش برای پشتیبانی از استانداردسازی و دسترس‌پذیری متعاقب 5G از سال 2020 در نظر گرفته شده است.

اتحادیه‌ی NGMN خود را به عنوان سازمان پیشرو در به حرکت در آوردن دستور کار 5G قرار داده است اگرچه هنوز هیچ بیانیه عمو‌می‌در مورد این که الزامات تعریف شده چه خواهند بود، صادر نکرده است.

کمیسیون اروپا

فعالیت‌های تحقیقاتی 5G کمیسیون اروپا در نوامبر 2012 با سرمایه‌گذاری مشترک بر روی METIS (فعال کننده‌های ارتباطات موبایل و بی‌سیم برای جامعه‌ی اطلاعاتی دوهزار و بیست (2020))، کنسرسیو‌می‌متشکل از 29 شریک شامل فروشندگان، اپراتورها، صنعت اتومبیل و دانشگاه با تمرکز بر روی نسل بعدی سیستم‌های ارتباطی بی‌سیم و موبایل برای سال 2020 آغاز شد. یک سال بعد METIS، 5 سناریوی کلیدی 5G خود، 12 مورد تست و هفت شاخص عملکردی کلیدی برای 5G، مربوط به نیازمندی‌های فنی را منتشر نمود. این پروژه منتظر انتشار گزارش نهایی خود در آوریل سال 2015 است.

در دسامبر 2013، EC جلوتر رفته و یک پروژه‌ی مشترک با بخش خصوصی برای تحقیق و نوآوری در مورد 5G – مشارکت خصوصی عمو‌می‌زیرساخت 5G (5G PPP) – با سرمایه‌گذاری جمعی 4.2 میلیارد یورو، که 700 میلیون یورو از آن از طرف خودِ کمیسیون تامین خواهد شد را اعلام نمود – که نشان دهنده‌ی علاقه‌ی آن در تصاحب ابتکارات در توسعه‌ی 5G می‌باشد. 5G PPP تحقیقات برای راه‌حل‌ها، معماری‌ها، فنآوری‌ها و استانداردها برای زیرساخت 5G را تسهیل خواهد نمود، و هدف آن اطمینان یافتن از این امر است که حداقل 20% از استانداردهای اختراع ثبت شده‌ی ضروری (SEP) 5G توسعه سازمان‌های اروپایی توسعه یافته و تحت مالکیت آنها قرار دارد، و در عین حال تضمین می‌کند که فروشندگان اروپایی حداقل 35% از سهم بازار جهانی در تأمین زیرساخت شبکه‌ی آینده را حفظ خواهند کرد.

دولت‌های ملی

به نظر می‌رسد که در بیرون از اروپا، اکثریت تحقیقات در زمینه 5G مربوط به آسیای شرقی یعنی چین، ژاپن و کره ‌جنوبی باشد که همگی به طور مستقل بر روی تعریف الزامات 5G کار می‌کنند. نوآوری چین در زمینه 5G، به نام ‘IMT-2020’، ترکیبی از سه نهاد دولتی همراه با هشت گروه کاری با هدف ترویج و ترفیع توسعه‌ی فنآوری‌های 5G در کشور است.

در همین حال، گروه “2020 و فراتر از شبکه ادهاک” ژاپن (20B AH) در سپتامبر سال 2013 توسط انجمن انجمن صنایع رادیویی و کسب و کار (ARIB) به منظور مطالعه‌ی مفهوم، کارکرد و معماری سیستم‌های ارتباطات تلفن همراه که یک دهه از فعالیت آن‌ها می‌گذرد، همچنین خدمات و برنامه‌های کاربردی که آن سیستم‌ها می‌توانند ارائه دهند، ایجاد شد. کشور یک هدف بلندپروازانه‌ای برای در دسترسی به سرویس‌های تجاری 5G در زمان بازی‌های المپیک سال 2020 توکیو مقرر کرده است. 

اهداف بلندپروازانه مشابهی در زمینه 5G در کره جنوبی نیز آغاز شده است. وبسایت گروه  انجمن 5G  کشوری بیان می‌کند: ” انتظار می‌رود فن آوری 5G  تا 2020 با سرعت 1000 برابر انتقال کنونی داده LTE تجاری‌سازی شود.” وزارت آموزش، علوم و فن آوری کره یک سرمایه‌گذاری 1.6 ‌میلیارد دلاری را به این پروژه اختصاص داده است.

اپراتورهای و فروشندگان اختصاصی

و از این بلندپروازانه‌تر، پیشرو بازار کره جنوبی SK Telecom است که در اواخر جولای اعلان کرد که توافقی را با شرکت اریکسون برای توسعه فنآوری 5G به منظور نشان داده شبکه‌ای در المپیک زمستانی 2018 پیون‌چانگ امضا کرده است. اوایل این ماه، فروشنده سرعت 5Gbps را برای توان عملیاتی داده در آزمون‌های اجرا شده آزمایشگاهی، در باند فرکانس 15 GHz نشان داده است.

دوباره اکثریت تحقیقات و نوآوری در سطح اپراتور و فروشنده به آسیای شرقی و به هوآوی و سامسونگ تعلق گرفت که بنابر گزارشات ارائه شده به تاخیرهای کمتر از 5 ms در آزمون‌های آزمایشگاهی خود دست یافته‌اند. NTT DoCoMo ژاپن نیز اجرای گسترده آزمون‌های تجربی مربوط به فنآوری‌های بالقوه 5G در سراسر باندهای فرکانس متعدد را آغاز کرده است. اپراتور باید برای تست فنآوری‌ها در تعدادی از باندهای طیفی از جمله آلکاتل لوسنت (3-6 GHz)، فوجیتسو (3-6 GHz)،NEC  (5 GHz)، اریکسون (15 GHz)، سامسونگ (28 GHz) و نوکیا (70 GHz) با فروشندگان زیادی به شراکت بپردازد. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *