اگر باردار هستم می توانم عکس رادیوگرافی بگیرم؟


در صورت امکان ، باید از انجام اشعه ایکس در دوران بارداری خودداری کنید.
آیا  من می توانم صبر کنم؟

متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا  تا زمان تولد کودک صبر کنید یا نه؟

همچنین ممکن است از روش تصویربرداری دیگری مانند اسکن اولتراسوند یا سونوگرافی استفاده کنند.
اگر به رادیوگرافی دندان نیاز داشته باشم چه؟

حتماً به دندانپزشک خود بگویید که باردار هستید. اگر به رادیوگرافی دندان نیاز دارید ، دندانپزشک شما معمولاً تا زمان تولد کودک صبر می کند ، حتی اگر گرفتن عکس رادیوگرافی دندان بر شکم یا ناحیه لگن تأثیر نگذارد.


اشعه ایکس چگونه کار می کند؟

اشعه ایکس انفجار کوتاه تابشی است که می تواند از طریق بافت بدن عبور کند. سطح یا دوز تابش مورد استفاده بسته به نوع اشعه ایکس و تجهیزات مورد استفاده متفاوت است. همچنین بسته به اندازه فرد می تواند متفاوت باشد. در اشعه ایکس ، دوز تابش بر حسب میلی گرم (mGy) اندازه گیری می شود.

اگر متخصص مراقبت های بهداشتی اشعه ایکس را توصیه می کند ، از کمترین دوز ممکن برای اشعه استفاده می شود.
خطرات چیست؟

اشعه ایکس در دوران بارداری خطر سقط جنین را افزایش نمی دهد و باعث ایجاد مشکلاتی در نوزاد متولد نشده مانند نقص مادرزادی و رشد جسمی یا روحی نمی شود.

با این حال ، اگر یک زن باردار در معرض اشعه ایکس قرار گیرد ، خطر بسیار کمی وجود دارد که کودک ممکن است در دوران کودکی به سرطان مبتلا شود. به همین دلیل است که دوز تابش مورد استفاده در اشعه ایکس همیشه تا حد ممکن پایین است.

در طول رادیوگرافی دندان ، از پیش بند سربی دیگری به طور معمول برای محافظت از شکم یا لگن استفاده نمی شود زیرا  اشعه ایکس دندان روی این ناحیه تأثیر نمی گذارد. همچنین ، دوز تابش در اشعه ایکس دندان بسیار کم است و عملا خطری برای نوزاد متولد نشده ندارد.

با این حال ، در موارد بسیار نادر ، ممکن است زاویه پرتوی اشعه ایکس مورد نیاز برای گرفتن عکس رادیوگرافی دندان ، ناحیه لگن را تحت تأثیر قرار دهد. اگر به عکس رادیوگرافی دندانپزشکی و مانند این نیاز دارید که نمی توانید صبر کنید تا کودک خود را به دنیا بیاورید ، دندانپزشک ممکن است هنگام انجام اشعه ایکس ، شکم شما را با پیش بند سربی بپوشاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *