انگشت ماشه ای یا ترینگر فینگر + راههای درمان

انگشت ماشه ای وضعیتی است که یک یا چند تاندون دست را درگیر می کند و خم شدن انگشت یا شست آسیب دیده را دشوار می کند.

اگر تاندون متورم و ملتهب شود ، می تواند در جایی که از آن عبور می کند “گیر کند” (غلاف تاندون). این می تواند حرکت انگشت یا شست آسیب دیده را دشوار کند.

انگشت ماشه ای همچنین به عنوان تنگی تنوزینوویت یا تنگی تنواژینوز شناخته می شود. معمولاً انگشت شست ، انگشت حلقه یا انگشت کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد. یک یا چند انگشت می تواند تحت تأثیر قرار گیرد ، و ممکن است مشکل در هر دو دست ایجاد شود. انگشت ماشه ای در دست راست بیشتر دیده می شود ، این ممکن است به دلیل راست دست بودن بیشتر افراد باشد.

علائم انگشت ماشه ای

علائم انگشت ماشه ای می تواند شامل درد در انگشت یا انگشت شست آسیب دیده هنگام حرکت دادن آن یا فشار دادن آن ، و سفتی هنگام حرکت انگشت یا انگشت شست آسیب دیده ، به ویژه در هنگام صبح زمانی که از خواب بیدار می شوید.معمولا انگشتان دست در حین خواب به سمت کف دست خم می شوند و فشار مضاعفی به تاندون آسیب دیده می آورند.

اگر شرایط بدتر شود ، ممکن است انگشت شما در حالت خم شده گیر کرده و سپس ناگهان صاف شود. در نهایت ، ممکن است کاملا خم نشود یا صاف نشود.

علت انگشت ماشه چیست؟

تاندون ها بندهای محکمی هستند که استخوان را به عضله می پیوندند. آنها وقتی عضله منقبض می شوند استخوان را حرکت می دهند. در دست ، تاندون ها در امتداد جلو و پشت استخوان ها در انگشتان حرکت می کنند و به عضلات بازو متصل می شوند.

تاندون های کف دست (تاندون های خم کننده) توسط نوارهای محکم بافتی معروف به رباط ها که به صورت قوس هایی روی تاندون شکل گرفته اند ، در محل خود نگه داشته می شوند. تاندون ها توسط یک غلاف محافظ پوشانده می شوند که مقدار کمی مایع تولید می کند تا تاندونها روان شوند. این امر باعث می شود هنگام انگشتان خم و صاف شوند ، در داخل غلاف آزادانه و روان حرکت کنند.

در صورت وجود مشکلی در تاندون یا غلاف ، مانند التهاب و تورم ، انگشت ماشه ای ایجاد می شود. تاندون دیگر نمی تواند به راحتی از طریق غلاف بلغزد و می تواند به صورت دسته ای در آمده و یک توده کوچک (گره) ایجاد کند. این کار خم شدن انگشت یا شست آسیب دیده را دشوار می کند.

دلیل دقیق وقوع این مشکلات مشخص نیست ، اما عوامل مختلفی ممکن است احتمال انگشت ماشه ای را افزایش دهند. به عنوان مثال ، این بیماری در زنان ، افراد بالای 40 سال و کسانی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند بیشتر دیده می شود.

یکی دیگر از موارد مرتبط با دست به نام انقباض دوپویترن نیز می تواند خطر ابتلا به انگشت ماشه را افزایش دهد. در انقباض دوپویترن ، بافت همبند کف دست ضخیم می شود و باعث خم شدن 1 یا چند انگشت به کف دست می شود.

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر ، احتمالاً ممکن است به انگشت ماشه مبتلا شوید:

    دیابت – یک بیماری مادام العمر که باعث می شود سطح قند خون فرد بیش از حد بالا رود

    آرتریت روماتوئید – یک بیماری طولانی مدت ناشی از مشکلی در سیستم ایمنی بدن شما (سیستم دفاعی طبیعی بدن) و در نتیجه باعث درد و سفتی مفاصل می شود.

    نقرس – نوعی آرتروز است که در آن بلورهای سدیم اورات در داخل و اطراف مفاصل ایجاد می شود و باعث التهاب (تورم) آنها می شود.

    آمیلوئیدوز – شرایطی که پروتئین غیرطبیعی به نام آمیلوئید در اندامهایی مانند کبد شما تجمع می یابد

    تیروئید کم کار – جایی که بدن شما به اندازه کافی هورمون خاصی تولید نمی کند

    سندرم تونل کارپ – وضعیتی که بر اعصاب مچ دست شما تأثیر می گذارد و باعث درد و گزگز می شود

    انقباض دوپویترن – وضعیتی که باعث می شود 1 یا چند انگشت به کف دست شما خم شود

چگونه انگشت ماشه ای درمان می شود

درمان انگشت ماشه ای به شدت علائم و مدت زمانی که شما علائم آن را دارید بستگی دارد.

گاهی اوقات ، انگشت ماشه ای بدون درمان بهتر می شود ، بنابراین ممکن است به درخواست پزشک از انجام فعالیت هایی که باعث درد می شوند خودداری کنید تا ببینید آیا این کار به تسکین علائم شما کمک می کند یا خیر.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی  مانند ایبوپروفن نیز ممکن است در تسکین هر دردی مفید باشد.

 

آتل زدن

بستن انگشت یا شست آسیب دیده به آتل پلاستیکی می تواند با متوقف کردن حرکت انگشت ، علائم شما را کاهش دهد.

استفاده از آتل می تواند برای برخی از افراد مفید باشد ، اما به طور کلی نسبت به روش های درمانی که در زیر توضیح داده شده است ، به ویژه در طولانی مدت ، از کارآیی کمتری برخوردار است.

تزریق کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئیدها داروهایی هستند که می توانند برای کاهش تورم استفاده شوند. در موارد انگشت ماشه ای ، کورتیکواستروئیدهای مایع به داخل انگشت یا انگشت شست آسیب دیده به غلاف تاندون (غشایی که تاندون از آن می لغزد) تزریق می شود.

تصور می شود کورتیکواستروئیدها با کاهش تورم تاندون کار می کنند و باعث می شوند تاندون دوباره آزادانه حرکت کند. این اتفاق ممکن است در عرض چند روز پس از تزریق رخ دهد ، اما معمولاً چند هفته طول می کشد.

تخمین زده شده است که تزریق کورتیکواستروئید یک درمان موثر برای 50 تا 70 درصد از افراد مبتلا به انگشت ماشه ای است. با این حال ، آنها به طور کلی در افرادی که دارای برخی بیماری های زمینه ای سلامتی هستند ، مانند دیابت و آرتریت روماتوئید ، کمتر موثر هستند.

تزریق کورتیکواستروئید می تواند انگشت ماشه را به طور دائمی بهبود بخشد اما در برخی موارد ، این مشکل پس از درمان می تواند دوباره برگردد. در صورت از بین رفتن اثر ، می توانید تزریق دوم را انجام دهید ، اما اغلب از تزریق اول تأثیر کمتری دارد.

خطرات تزریق کورتیکواستروئید برای انگشت ماشه کم است. گاهی اوقات ، باعث نازک شدن پوست یا تغییر رنگ در محل تزریق می شود. همچنین خطر ابتلا به عفونت بسیار ناچیز است.

عمل جراحی

در صورت عدم موفقیت یا نامناسب بودن درمان های فوق ، ممکن است جراحی توصیه شود. جراح قسمت آسیب دیده غلاف تاندون را برش می دهد تا تاندون شما دوباره آزادانه حرکت کند.

اینکه جراحی توصیه می شود به ملاحظاتی مانند میزان درد شما ، اینکه آیا با سایر مشکلات پزشکی مانند آرتریت روماتوئید در ارتباط است و میزان تأثیر آن بر زندگی شما بستگی دارد.

در بیشتر موارد ، انگشت ماشه بیش از اینکه یک بیماری جدی باشد آزار دهنده است. با این حال ، در صورت عدم درمان ، انگشت یا انگشت شست آسیب دیده می تواند به طور دائمی در حالت خم شده یا کمتر معمول در حالت صاف گیر کند. این می تواند انجام کارهای روزمره را دشوار کند.

جراحی برای انگشت ماشه مو ثر است و به ندرت اتفاق می افتد که مشکل در انگشت یا شست درمان شده برگردد. با این حال ، ممکن است لازم باشد کمی از کار خود خارج شوید و خطر عوارض وجود دارد (به زیر مراجعه کنید).

این عمل حدود 20 دقیقه طول می کشد و شما نیازی به یک شب ماندن در بیمارستان نخواهید داشت. این روش معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود ، بنابراین شما بیدار خواهید بود اما نمی توانید دردی را در دست احساس کنید.

2 نوع جراحی برای انگشت ماشه ای عبارتند از:

    جراحی آزاد سازی انگشت ماشه

جراحی آزاد سازی انگشت ماشه ای از راه پوست

اگر به آرتریت روماتوئید مبتلا هستید ، این نوع جراحی ها ممکن است توصیه نشوند زیرا باعث می شوند انگشت شما به پهلو رانده شود. در عوض ، روشی که تحت عنوان تنوسینووکتومی شناخته می شود ممکن است لازم باشد. این شامل برداشتن بخشی از غلاف تاندون است تا تاندون بتواند دوباره حرکت کند.

جراحی آزاد سازی انگشت ماشه

اگر شما عمل جراحی آزاد سازی انگشت ماشه را انجام دهید ، جراح به شما بی حسی موضعی در کف دست شما تزریق می کند.

یک برش کوچک در کف دست شما در امتداد یکی از چین های طبیعی ایجاد می شود ، که ممکن است به این معنی باشد که جای زخم کمتر دیده می شود. جراح با دقت تراشه تاندون را برش می دهد تا عرض آن بیشتر شود. سپس زخم با بخیه بسته می شود و با یک باند سبک پوشانده می شود.

جراحی آزاد سازی انگشت ماشه ای از طریق پوست

همانند جراحی باز ، جراح دست شما را با بی حسی موضعی تزریق می کند. با این حال ، به جای ایجاد یک برش در کف دست ، یک سوزن در قاعده انگشت آسیب دیده قرار داده می شود و از طریق رباط برش داده می شود تا به تاندون برسد.

از آنجا که جراحی از طریق پوست به معنای ایجاد یک برش نیست ، شما زخم یا زخمی نخواهید داشت. با این حال ، این روش کمی خطرناک تر از جراحی باز است و ممکن است در حل مشکل کمتری داشته باشد. اعصاب و رگهای مهم بسیار نزدیک غلاف تاندون هستند و به راحتی آسیب می بینند. به همین دلیل ، جراحی باز معمولاً روش ارجح است.ممکن است کف دست شما بلافاصله پس از عمل احساس درد کند ، اما هرگونه ناراحتی باید طی 2 هفته از بین برود.

معمولاً بعد از 3 تا 5 روز می توانید دوباره رانندگی را شروع کنید. شما ممکن است بلافاصله قادر به نوشتن و استفاده از رایانه باشید.

بعد از حدود 2 یا 3 هفته می توانید ورزش کنید.

زمان بازگشت به کار به شغل شما بستگی دارد.. اگر شغل شما شامل کار دستی باشد ، ممکن است تا 4 هفته مرخصی نیاز داشته باشید.اگر چندین انگشت خود را جراحی کرده باشید ، ممکن است دوره نقاهت شما طولانی تر باشد.

اگر شما به جای جراحی آزاد سازی انگشت ماشه باز جراحی از راه پوست انجام داده اید ، ممکن است دوره نقاهت شما کوتاه تر باشد زیرا در کف دست خود زخمی نخواهید داشت.

مراقبت از زخم خود

اگر جراحی باز داشته اید ، جراح باید در مورد نحوه مراقبت از زخم کف دست به شما مشاوره دهد. شستن آن با صابون ملایم و آب گرم معمولاً تمام موارد لازم است.

در صورت داشتن بخیه ، در صورت نیاز به برداشتن بخیه در بیمارستان به شما گفته می شود. برخی از بخیه ها قابل حل هستند و در حدود 3 هفته به خودی خود ناپدید می شوند.

بعد از اینکه زخم شما خوب شد ، ممکن است یک جای زخم کوچک در امتداد کف ، جایی که برش داده شده است ،ایجاد شود.

درمان با دست

اگر انگشت شما قبل از جراحی کاملا سفت بود ، ممکن است برای شل شدن آن نیاز به درمان با دست داشته باشید. قبل از عمل این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید. انواع درمانی که ممکن است لازم داشته باشید عبارتند از:

 فیزیوتراپی – جایی که از دستکاری ، ماساژ و تمرینات برای بهبود حرکت و عملکرد دست استفاده می شود

کاردرمانی – اگر با کارها و فعالیتهای روزمره ، چه در محل کار و چه در خانه دست و پنجه نرم می کنید ، یک متخصص کاردرمانی می تواند برای سهولت انجام آن کارها از شما پشتیبانی کند

عوارض جراحی

جراحی انگشت ماشه یک عمل ایمن است. با این حال ، مانند هر نوع جراحی ، خطرات زیادی نیز وجود دارد. عوارض نادر است ، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

عفونت 

سفتی یا درد در انگشت

اسکار

 آسیب به عصب های دست

 زه کشیدن تاندون ، جایی که تاندون در موقعیت اشتباه قرار دارد

سندرم درد منطقه ای ، که باعث درد و تورم در دست شما پس از جراحی می شود .معمولاً پس از چند ماه برطرف می شود.

قبل از عمل ، از جراح بخواهید در مورد عوارض و خطرات احتمالی با شما جزئیات بیشتری را بیان کند.

انگشت ماشه ای در کودکان

انگشت ماشه به طور کلی در کودکان کمتر از بزرگسالان دیده می شود ، اما گاهی اوقات کودکان خردسال بین 6 ماه تا 3 سال به آن مبتلا می شوند. این می تواند توانایی کودک در راست کردن انگشت شست را تحت تأثیر قرار دهد ، اما به ندرت دردناک است و معمولاً بدون درمان بهتر می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *