اشعه ایکس

اشعه ایکس یک روش سریع و بدون درد است که معمولاً برای تولید تصاویر از داخل بدن استفاده می شود.
این یک روش بسیار موثر برای مشاهده استخوان ها است و می تواند برای کمک به تشخیص طیف وسیعی از بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد.
اشعه ایکس معمولاً در بخش های اشعه ایکس بیمارستانی توسط متخصصان آموزش دیده ای به نام رادیوگرافی انجام می شود ، اگرچه این کار توسط سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند دندانپزشکان نیز انجام می شود.
اشعه ایکس چگونه کار می کند
اشعه ایکس نوعی تابش است که می تواند از بدن عبور کند. آنها با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و شما نمی توانید آنها را احساس کنید.
با عبور از بدن ، انرژی اشعه ایکس با سرعت های مختلف توسط قسمت های مختلف بدن جذب می شود. ردیاب در طرف دیگر بدن ، اشعه ایکس را پس از عبور از بین می برد و به تصویر تبدیل می کند.

قسمتهای متراکمی از بدن که اشعه ایکس عبور از آنها را دشوارتر می کند ، مانند استخوان ، به صورت مناطق سفید و واضح روی تصویر نشان داده می شوند. قسمتهای نرم تری که اشعه ایکس به راحتی از آن عبور می کند ، مانند قلب و ریه ها ، به عنوان مناطق تیره تر نشان داده می شوند.

با استفاده از اشعه ایکس می توان بیشتر نواحی بدن را بررسی کرد. آنها عمدتاً برای مشاهده استخوانها و مفاصل مورد استفاده قرار می گیرند ، اگرچه بعضی اوقات برای تشخیص مشکلات مربوط به بافت نرم مانند اندام های داخلی استفاده می شوند.

مشکلاتی که ممکن است در طی اشعه ایکس تشخیص داده شود عبارتند از:

شکستگی و شکستگی استخوان
مشکلات دندان ، مانند لق شدن دندان و آبسه دندان
اسکولیوز (انحنای غیرطبیعی ستون فقرات)
تومورهای استخوانی غیر سرطانی و سرطانی
مشکلات ریوی ، مانند ذات الریه و سرطان ریه
دیسفاژی (مشکلات بلع)
مشکلات قلبی ، مانند نارسایی قلبی
سرطان پستان

از اشعه ایکس همچنین می توان برای راهنمایی پزشکان یا جراحان در طی برخی اقدامات استفاده کرد. به عنوان مثال ، در طی آنژیوپلاستی کرونر – روشی برای گسترش عروق تنگ شده در نزدیکی قلب – می توان از اشعه ایکس برای هدایت کاتتر (یک لوله نازک و قابل انعطاف طولانی) در امتداد یکی از عروق استفاده کرد.
آماده شدن برای اشعه ایکس

برای آمادگی در برابر اشعه ایکس معمولاً نیازی به انجام کار خاصی نیست. می توانید از قبل به صورت عادی غذا بخورید و بنوشید و می توانید به مصرف داروهای معمول خود ادامه دهید.

با این حال ، در صورت انجام اشعه ایکس که از ماده حاجب استفاده می کند ، ممکن است لازم باشد مصرف برخی از داروها را متوقف کرده و از خوردن و آشامیدن برای چند ساعت خودداری کنید

برای  اشعه ایکس ، اگر باردار هستید باید به بیمارستان اطلاع دهید. اشعه ایکس معمولاً برای خانم های باردار توصیه نمی شود مگر اینکه در موارد اضطراری باشد.همچنین مطلب زیر را نیز می توانید مطالعه کنید.

استفاده از لباسهای راحت و گشاد ایده خوبی است ، زیرا ممکن است بتوانید این لباس ها را در هنگام عکسبرداری با اشعه ایکس بپوشید. سعی کنید از پوشیدن جواهرات و لباسهای حاوی فلز (مانند زیپ) خودداری کنید ، زیرا این موارد باید برداشته شوند.

در طی عکسبرداری با اشعه ایکس معمولاً از شما خواسته می شود که روی میز دراز بکشید یا در مقابل یک سطح صاف بایستید تا بتوانید بخشی از بدن را که معاینه می شود در جای مناسب قرار دهید.

دستگاه اشعه ایکس که به نظر می رسد یک لوله حاوی یک لامپ بزرگ است ، با دقت به بخشی از بدن که توسط متخصص رادیولوژی معاینه می شود ، هدایت می شود. آنها دستگاه را از پشت صفحه یا از اتاق بعدی کار خواهند کرد.

اشعه ایکس کسری از ثانیه طول خواهد کشید. در حین انجام چیزی احساس نخواهید کرد.

در حالی که عکس برداری با اشعه ایکس انجام می شود ، باید ثابت بمانید تا تصویر تولید شده تار نشود. بیش از یک اشعه ایکس ممکن است از زوایای مختلف گرفته شود تا هرچه بیشتر اطلاعات فراهم کند

این روش معمولاً فقط چند دقیقه طول خواهد کشید.

در بعضی موارد ، ممکن است ماده ای به نام ماده حاجب قبل از انجام اشعه ایکس تجویز شود. این می تواند به شما کمک کند تا بافت های نرم را به روشنی در اشعه ایکس نشان دهید.

انواع اشعه ایکس که شامل ماده حاجب است عبارتند از:

بلع باریم – ماده ای به نام باریم بلعیده می شود تا به برجسته سازی دستگاه گوارش فوقانی کمک کند
باریم انما – باریم از طریق قسمت پایین به روده شما منتقل می شود
آنژیوگرافی – برای برجسته سازی قلب و رگ های خونی ، ید به داخل رگ خونی تزریق می شود
اوروگرام وریدی (IVU) – ید به داخل رگ خونی تزریق می شود تا کلیه ها و مثانه برجسته شود.

این نوع اشعه ایکس ممکن است از قبل به آماده سازی ویژه ای نیاز داشته باشد و انجام آن معمولاً بیشتر طول می کشد. قبل از انجام این موارد خاص از  شما مواردی که برای تهیه آن باید انجام دهید ذکر شده است.
بعد از اشعه ایکس چه اتفاقی می افتد

شما هیچگونه اثرات جانبی ناشی از اشعه ایکس استاندارد را تجربه نخواهید کرد و کمی بعد می توانید به خانه بروید. می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی خود برگردید.

اگر در هنگام عکسبرداری از شما استفاده شود ، ممکن است برخی از عوارض جانبی موقتی از ماده حاجب داشته باشید.

به عنوان مثال ، باریم می تواند برای چند روز پوست شما را به رنگ سفید در آورد و آمپول تزریق شده برای آرام سازی معده قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس باعث تار شدن بینایی شما برای چند ساعت  شود. برخی از افراد پس از تزریق ید احساس مریضی می کنند.

قبل از اعلام نتایج ، معمولاً لازم است تصاویر اشعه ایکس توسط پزشکی به نام رادیولوژیست بررسی شود. آنها ممکن است یافته های خود را در همان روز با شما در میان بگذارند ، یا ممکن است گزارشی را به پزشک عمومی یا پزشکی که درخواست عکسبرداری با اشعه ایکس را ارسال کرده است ارسال کنند ، وی می تواند نتایج را با شما چند روز بعد در میان بگذارد.


آیا اشعه ایکس ایمن است؟
مردم اغلب نگران قرار گرفتن در معرض تابش در طی اشعه ایکس هستند. با این حال ، بخشی از بدن شما که معاینه می شود تنها برای کسری از ثانیه در معرض تابش کم قرار می گیرد.

به طور کلی ، میزان تابشی که در طی اشعه ایکس در معرض آن قرار می گیرید معادل تابش چند روز تا چند سال در معرض تابش طبیعی محیط است.

قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس سالها یا چند دهه بعد باعث ایجاد سرطان می شود ، اما تصور می شود این خطر بسیار ناچیز باشد.

به عنوان مثال ، اشعه ایکس از قفسه سینه ، اندام یا دندان شما معادل چند روز تابش زمینه است و کمتر از 1 در 1.000.000 احتمال ایجاد سرطان دارد.

اگر باردار هستید می توانید مطلب زیر را هم مطاله کنید

اگر باردار هستم می توانم عکس رادیوگرافی بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *